Znajdź informacje

MSZ protestuje wobec publikacji BBC: "niezachowano standardów"


« lista artykułów
2016-02-10

MSZ protestuje wobec publikacji BBC, która w materiale wyemitowanym pod koniec stycznia przedstawiła zmiany jakie w przeciągu dwóch miesięcy od objęcia władzy wprowadził w kraju rząd PiS. Zdaniem rzecznika MSZ Artura Dmochowskiego, stacja nie zachowała dziennikarskich standardów i przedstawiła fałszywy obraz zmian zachodzących w Polsce.

Przypomnijmy, że brytyjska korespondentka BBC przybyła nad Wisłą by przygotować materiał o zmianach jakie w przeciągu dwóch miesięcy od objęcia władzy wprowadził w kraju rząd Prawa i Sprawiedliwości. Materiał pod tytułem "Czy Polska się putinizuje?" budził kontrowersje wśród dziennikarzy w kraju. Producentką materiału była córka polityka PO Maya Rostowska (pisaliśmy o tym w artykule Córka polityka PO producentką materiału BBC o Polsce?).

Dziś formalny protest w związku "ze stronniczością i niezachowaniem standardów redakcyjnych w jednym z odcinków serii BBC pt. "Newsnight”, nadanym w dniu 21 stycznia br." złożyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W liście dostepnym na stronach resortu czytamy, że materiał stacji przedstawił obecną sytuację polityczną w Polsce w sposób powierzchowny i zniekształcony, bez zachowania standardów dziennikarskich, których można by oczekiwać od BBC". W dalszej treści listu, rzecznik resortu Artur Dmochowski wylicza kwestie, którymi szczególnie zaniepokojone było ministerstwo.

Zdaniem MSZ, zaproszenie Mayi Rostowskiej do wzięcia udziału w produkcji programu o polityce w Polsce budzi głębokie zaniepokojenie co do bezstronności "Newsnight”, określonej w Zasadach Redakcyjnych BBC, par. 15, Konflikt interesów: Wprowadzenie: "W pewnych okolicznościach należy rozważyć, czy sytuacja rodzinna i bliskie kontakty osobiste nie stanowią potencjalnego konfliktu interesów" - czytamy w liście adresowanym do Kim Shillinglaw, dyrektor BBC Two i BBC Four.

- Pani Rostowska jest córką byłego polskiego ministra finansów i wicepremiera Jana Vincenta Rostowskiego, wysokiego rangą polityka Platformy Obywatelskiej i zaciekłego przeciwnika Prawa i Sprawiedliwości - brzmi treść dokumentu.

Na koniec rzecznik MSZ Artur Dmochowski wyraża nadzieję, że "w przyszłości opisywanie sytuacji politycznej w Polsce i innych państwach Europy Wschodniej będzie bardziej obiektywne i oparte na dokładniejszych informacjach, zgodnie z wymogami standardów dziennikarskich nadawcy publicznego i Zasad Redakcyjnych BBC."

bak

Zobacz także

Parkingi przy lotnisku w podkrakowskich Balicach
Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II w podkrakowskich Balicach należy do najważniejszych portów lotniczych w naszym kraju. Dysponując rozbudowaną ...
Eliminacje do Eurowizji tylko w TVP
Już 3 marca (sobota) TVP1 zaprosi na niezwykły, pełen emocji koncert Krajowych Eliminacji Eurowizji 2018. Spośród 10 zakwalifikowanych wykonawców widzowie ...
Startuje "Iron Majdan". Premiera z Las Vegas
Małgorzata i Radosław wyruszyli na podbój zawodowego świata wrestlingu w Las Vegas a widzowie TVN zobaczą to na własne oczy, ...
Komentarze
(brak komentarzy)
Dodaj komentarz
*
*
*
Redakcja WhitePress zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

Na tej stronie internetowej znajdują sie notki prasowe od firm korzystających z wirtualnych biur prasowych oraz przesłane przez rzeczników prasowych, pobrane z biur prasowych firm zewnętrznych lub ze źródeł ogólnodostępnych (za zgodą odpowiednich osób).

Zapraszamy dziennikarzy do rejestracji w naszym newsletterze, a firmy i agencje public relations do zakładania darmowych wirtualnych biur prasowych.

Kategorie

 

 

Wirtualne biuro prasowe to specjalna strona internetowa, w której firma lub instytucja publikuje informacje przeznaczone dla mediów. Takimi informacjami mogą to być notatki prasowe, wyniki finansowe, ciekawostki oraz artykuły merytoryczne.

Najważniejsza funkcja wirtualnego biura prasowego to automatyzacja wysyłki informacji do dziennikarzy oraz promocja notek prasowych.
 

Baza wiedzy

WhitePress sp. z o.o.
43-300 Bielsko-Biała
ul. Legionów 26/28
NIP: 937-266-77-97
Konto: 16 1050 1025 1000 0090 3121 2252

redakcja@whitepress.pl
tel.: 33 470 30 48
Biuro otwarte PN-PT: 8.00-16.00
Top