Znajdź informacje

Rosjanie wydalają polskiego korespondenta "GW"


« lista artykułów
2015-12-20

Wacław Radziwinowicz, będący korespondentem Gazety Wyborczej w Rosji, został wydalony z tego kraju. Dziennikarz o decyzji rosyjskiego MSZ został poinformowany w piątek. W uzasadnieniu korespondent usłyszał, że to odwet za wydalenie z Polski rosyjskiego dziennikarza Leonida Swiridowa.

Radziwinowiczowi, który wydarzenia z Rosji relacjonuje od 1997 roku, cofnięto zgodę na wykonywanie obowiązków korespondenta zagranicznego. W związku z tym ma on 30 dni na opuszczenie kraju, Odebranie akredytacji wiąże się z tym, że dziennikarz od tej chwili nie może wykonywać obowiązków służbowych na terenie Federacji Rosyjskiej. Działanie rosyjskiego MSZ są następstwem wydalenia z Polski rosyjskiego dziennikarza agencji RIA Novosti Leonida Swiridowa.

Swiridow musiał opuścić Polskę po tym, gdy szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców utrzymał w mocy decyzję wojewody mazowieckiego o cofnięciu dziennikarzowi zezwolenia na pobyt. Jak wynikało z medialnych doniesień, Agencja Bezpieczeństwa Węwnętrznego podejrzewała rosyjskiego dziennikarz o działalność szpiegowską.

Komunikat w tej sprawie wydało Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP:

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP uznaje za bezpodstawne wydalenie polskiego dziennikarza - korespondenta "Gazety Wyborczej" Wacława Radziwinowicza z Rosji. Uznajemy decyzję władz rosyjskich za mającą charakter wyłącznie odwetowy. Nie ma ona również żadnego uzasadnienia w dotychczasowej pracy dziennikarskiej redaktora Radziwinowicza. Jego wieloletnia praca w charakterze korespondenta w Federacji Rosyjskiej nie może być w jakimkolwiek stopniu porównywana z działalnością, jaką prowadził w Polsce Leonid Swiridow.

Przypominamy, że odebranie akredytacji i wydanie nakazu opuszczenia Polski przez Leonida Swiridowa nie miało związku z jego działalnością dziennikarską. Decyzja o utracie przezeń uprawnień korespondenta zagranicznego została podjęta w zgodzie z polskim prawem na wniosek Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Uważamy, że działanie MSZ FR stoi w sprzeczności z niepodważalną zasadą niezależności dziennikarskiej i będzie miało negatywne konsekwencje dla informowania polskiego społeczeństwa o Rosji i stosunkach polsko-rosyjskich.

Artur Dmochowski
Rzecznik Prasowy MSZ

Foto: youtube.com

Bartłomiej Kawalec

Zobacz także

Rekordowa widownia Pucharu Świata w Zakopanem
Ponad 7,6 mln widzów w szczytowym momencie obejrzało w TVP1 niedzielny konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem. Rekordową ...
Mobilizacja do nauki angielskiego
Często spotykamy się z problemem nauki angielskiego już w podstawówce, gdzie złe doświadczenia uczniów są później kontynuowane podczas dalszej nauki, ...
Widzowie wybierają "Pytanie na śniadanie" TVP2
W sobotę, 20 stycznia poranny magazyn TVP2 „Pytanie na Śniadanie” miał największe wyniki oglądalności (ponad 595 tys. widzów przy udziałach ...
Komentarze
(brak komentarzy)
Dodaj komentarz
*
*
*
Redakcja WhitePress zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

Na tej stronie internetowej znajdują sie notki prasowe od firm korzystających z wirtualnych biur prasowych oraz przesłane przez rzeczników prasowych, pobrane z biur prasowych firm zewnętrznych lub ze źródeł ogólnodostępnych (za zgodą odpowiednich osób).

Zapraszamy dziennikarzy do rejestracji w naszym newsletterze, a firmy i agencje public relations do zakładania darmowych wirtualnych biur prasowych.

Kategorie

 

 

Wirtualne biuro prasowe to specjalna strona internetowa, w której firma lub instytucja publikuje informacje przeznaczone dla mediów. Takimi informacjami mogą to być notatki prasowe, wyniki finansowe, ciekawostki oraz artykuły merytoryczne.

Najważniejsza funkcja wirtualnego biura prasowego to automatyzacja wysyłki informacji do dziennikarzy oraz promocja notek prasowych.
 

Baza wiedzy

WhitePress sp. z o.o.
43-300 Bielsko-Biała
ul. Legionów 26/28
NIP: 937-266-77-97
Konto: 16 1050 1025 1000 0090 3121 2252

redakcja@whitepress.pl
tel.: 33 470 30 48
Biuro otwarte PN-PT: 8.00-16.00
Top