Znajdź informacje

Jak wyglądają spięcia rządowe na linii prezydent – PiS?


« lista artykułów
2017-10-31

Prezydent RP zawetował ustawy o Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sądownictwa, przez co narasta spór pomiędzy nim a politykami Prawa i Sprawiedliwości. Andrzej Duda liczy też na dymisję szefa MON-u Antoniego Macierewicza. Jest to związane z wyborem nowych generałów oraz reformą wojska.

Weta prezydenta odnośnie ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o wecie dla ustawy o Sądzie Najwyższym, która została stworzona przez polityków PiS. Obecnie, jeśli sędzia popełnił przestępstwo, to jest usuwany z Sądu Najwyższego. Nowa ustawa miała na celu dowolne odwoływanie i powoływanie na to miejsce sędziów przez Ministra Sprawiedliwości. Prezydent uzasadnił swoje weto dbaniem o dobro Polski. Stwierdził, że niebezpiecznie jest przekazywać tak duże kompetencje administracji rządowej w ręce jednej osoby.

Kolejnym spięciem na linii prezydent – rząd PiS była nowelizacja Andrzeja Dudy ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, do której to członków powinno wybierać się stosunkiem trzech piątych głosów przez posłów Sejmu. Aktualnie na to stanowisko wybierają inne środowiska sędziowskie. Wedle Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry „był to smutny dzień dla tych wszystkich Polaków, którzy liczyli na rzeczywistą zmianę w wymiarze sprawiedliwości".

Na początku października odbyło się spotkanie Andrzeja Dudy z Jarosławem Kaczyńskim odnośnie projektów ustaw. Skutkiem tego klub PiS zgłosi poprawki do prezydenckich nowelizacji, których prezydent oczekuje na piśmie. Rzecznik prasowy Kancelarii Prezydenckiej stwierdził: „Prezydent nie zrezygnuje z tego, by wybór członków KRS potrzebował zgody ponadpartyjnej”.

Relacje prezydenta z szefem MON-u

Na ostatnich obchodach na Westerplatte, Apel Pamięci odczytał żołnierz zamiast planowego wystąpienia harcerza. Związek Harcerstwa Polskiego zwrócił się do Andrzeja Dudy, aby przyjrzał się tej sprawie. W tym celu Kancelaria Prezydenta poprosiła Ministerstwo Obrony Narodowej, aby wyjaśniła tą kwestię.

Prezydent nie zamierza również ustąpić Antoniemu Macierewiczowi (szefowi MON) w kwestii generałów. Zapowiedział, że nie mianuje nowych dowódców, jeśli ten nie skończy postępowania sprawdzającego wobec gen. Jarosława Kraszewskiego, który obecnie jest dyrektorem Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

Kolejną kwestią sporną pomiędzy prezydentem a szefem MON-u jest reforma wojska. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego chce skończyć pracę nad zmianami w dowództwie wojska. Prezydent ma swoje uwagi do tej zmiany, przez co nie mogą dojść do wspólnego porozumienia.

Wszystko to przyczynia się do decyzji Prezydenta, który na spotkaniu z premier Beatą Szydło stwierdził, że oczekiwałby dymisji Antoniego Macierewicza.

td

Zobacz także

Vlepka – nowy sposób komunikacji
Vlepki pojawiły się na początku XX wieku i momentalnie zawładnęły przestrzenią publiczną. Okazało się bowiem, że wydrukowanie tych małych naklejek ...
Alvaro Soler na Sylwestrze Marzeń w Zakopanem!
Al Bano i Romina Power, Ricchi e Poveri czy Modern Talking to nie koniec. Jest kolejne wielkie zagraniczne nazwisko! Alvaro ...
Świąteczne rekordy TVP. Rekordowa oglądalność "Rolnik szuka żony"
26 grudnia należał do TVP1, która była liderem dnia. Największym zainteresowaniem widzów cieszyły się: odcinek specjalny programu „Rolnik szuka żony” ...
Komentarze
(brak komentarzy)
Dodaj komentarz
*
*
*
Redakcja WhitePress zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Administratorem danych osobowych jest WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej, ul. Legionów 26/28, Państwa dane osobowe przetwarzane są w celu marketingowym WhitePress sp. z o.o. oraz podmiotów zainteresowanych marketingiem własnych towarów lub usług. Cel marketingowy partnerów handlowych WhitePress sp. z o.o. obejmuje m.in. informacje handlową o konferencjach i szkoleniach związanych z treściami publikowanymi w zakładce Baza Wiedzy.

Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych jest prawnie uzasadniony cel realizowany przez Administratora oraz jego partnerów (art. 6 ust. 1 lit. f RODO).

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym przysługujących Państwu uprawnień, znajdziecie Państwo w naszej Polityce prywatności.
Czytaj całość

Na tej stronie internetowej znajdują sie notki prasowe od firm korzystających z wirtualnych biur prasowych oraz przesłane przez rzeczników prasowych, pobrane z biur prasowych firm zewnętrznych lub ze źródeł ogólnodostępnych (za zgodą odpowiednich osób).

Zapraszamy dziennikarzy do rejestracji w naszym newsletterze, a firmy i agencje public relations do zakładania darmowych wirtualnych biur prasowych.

Kategorie

 

 

Wirtualne biuro prasowe to specjalna strona internetowa, w której firma lub instytucja publikuje informacje przeznaczone dla mediów. Takimi informacjami mogą to być notatki prasowe, wyniki finansowe, ciekawostki oraz artykuły merytoryczne.

Najważniejsza funkcja wirtualnego biura prasowego to automatyzacja wysyłki informacji do dziennikarzy oraz promocja notek prasowych.
 

Baza wiedzy

WhitePress sp. z o.o.
43-300 Bielsko-Biała
ul. Legionów 26/28
NIP: 937-266-77-97
Konto: 16 1050 1025 1000 0090 3121 2252

redakcja@whitepress.pl
tel.: 33 470 30 48
Biuro otwarte PN-PT: 8.00-16.00
Top