Znajdź informacje

Stały czy zmienny adres IP?


« lista artykułów
2018-08-09

Zadaniem adresu IP jest identyfikowanie poszczególnych urządzeń w sieci. W zależności od tego, z jakiej usługi korzystamy, nasz adres IP może być stały lub zmienny. Jeden i drugi ma swoje plusy i minusy. Jaki typ rodzaju IP będzie lepszy dla zwyczajnego użytkownika, a jaki dla firmy? Co powinniśmy wiedzieć o numerze IP?

IP, czyli w zasadzie co?

 

Numer IP można porównać do naszych danych adresowych. Kiedy chcemy do kogoś trafić, to musimy znać miasto, ulicę i numer domu tej osoby. Analogicznie takie numery są przypisane wszystkim urządzeniom podłączonym do sieci, co więcej – swoje IP ma również każda strona internetowa. Kiedy wpisujemy w oknie przeglądarki internetowej dany adres strony, to jesteśmy przekierowani na serwer, na którym ta strona się znajduje. Wszystko dzięki systemowi DNS, czyli systemowi nazw domenowych. Jego zadaniem jest zamiana nazw, które są nam znane, jako użytkownikom stron, na adresy, które będą zrozumiałe dla urządzeń wchodzących w skład danej sieci.

Sprawdzenie adresu IP strony internetowej jest bardzo proste. Jednym z narzędzi, które dają taką możliwość, jest http://www.ip.pl/m_mojeip_ip.htm. Po podaniu adresu interesującej nas domeny system wyświetli nam jej adres IP.

Przykład widzimy powyżej. Tym samym na portal Wirtualnej Polski trafimy nie tylko po wpisaniu w przeglądarce adresu wp.pl, ale również podając powyższy numer IP.

 

Wersje numerów IP

 

Od 1976 roku w internecie używane są numery IP w wersji IPv4. W tym przypadku numer składa się z czterech liczb z przedziału od 0 do 255, które są oddzielone kropkami. Przykładowo wyżej wskazaliśmy numer IP portalu wp.pl, który wygląda następująco: 212.77.98.9. Wersja 4 ma tę wadę, że pozwala wygenerować zaledwie 4,3 mld adresów, co w obliczu aktualnych potrzeb jest zbyt małym wynikiem, biorąc pod uwagę fakt, że na świecie mamy 4 miliardy internautów. Możliwości wersji 4 miała poprawić wersja IPv5, jednak nie zdobyła ona popularności. Problemy rozwiązała dopiero wersja IPv6, której pierwsze testy przeprowadzono w 2011 roku. Najnowsza wersja IP składa się z 32 znaków, nie tylko liczb, ale również liter. Daje to nam do dyspozycji 340 undecylionów adresów! Undecylion to jedynka i 66 zer. Każdy z krajów ma przydzieloną konkretną pulę adresów, które później są dzielone przez dostawców. Organizacją zarządzającą adresacją IP jest organizacja RIPE NCC.

Stały i zmienny adres IP

 

Nasz adres IP może być statyczny (stały) lub dynamiczny. Adres dynamiczny to po prostu zmienny adres IP. Przy każdym połączeniu z siecią, IP danego użytkownika się zmienia. Oczywiście sam użytkownik nie musi nic robić, wszystko dzieje się automatycznie. W przypadku stałego IP adres ten się nie zmienia, przy każdym połączeniu jest taki sam. Wynikają z tego zarówno plusy, jak i minusy. Problem pojawia się wtedy, kiedy nasze IP zostanie na jakimś serwerze zablokowane – wówczas tracimy do takiej strony dostęp. Jednak to można rozwiązać, zmieniając IP, pod jakim jesteśmy widoczni na zewnątrz. Sposobów jest kilka, np. wykorzystanie do tego programu VPN. Jednocześnie stałe IP daje większe możliwości i w wielu przypadkach okazuje się niezbędne, choćby w firmach. Stałe IP jest potrzebne m.in. do:

  • uruchomienia serwera poczty elektronicznej,
  • stworzenia serwera FTP dostępnego dla zewnętrznych użytkowników,
  • zapewnienia dostępu do sieci pracownikom znajdującym się poza biurem,
  • obsługi systemu monitoringu.

Oczywiście to tylko wybrane zadania. Generalnie stałego IP nie znajdziemy w ramach podstawowej oferty dostawców internetu. Jest to zrozumiałe m.in. ze względu na ograniczoną liczbę adresów IP. Np. oferujące internet bez zobowiązań UPC pozwala skorzystać ze stałego IP w ramach dodatkowej usługi. Nie jest to znaczny wydatek. Jeden stały adres IP kosztuje 5 zł miesięcznie przez pierwsze 3 miesiące, a późniejsza opłata wynosi 10 zł za miesiąc. W przypadku 5 stałych adresów IP opłata wynosi 40 zł miesięcznie.

 

Stały czy zmienny adres IP?

 

Na stały adres IP warto decydować się wyłącznie wtedy, kiedy rzeczywiście jest on nam potrzebny. Opisaliśmy możliwe zastosowania. Jeśli zmienny adres IP jest wystarczający, to nie ma uzasadnienia dla inwestowania w stałe IP.

 

Zobacz także

Siatkarska Liga Narodów z udziałem Polaków hitem TVP1
Emocjonujący mecz Polska – Włochy w momencie najwyższej oglądalności przyciągnął w niedzielę do Jedynki 3,4 mln widzów*. W weekend nasza ...
Jacek Stawiski zostaje szefem TVN24BiS
Od 1 lipca 2019 roku Jacek Stawiski obejmie stanowisko szefa TVN24BiS. Jego zastępcami będą Katarzyna Ramotowska oraz Łukasz Niewola. Po ...
Discovery Channel pokaże Warszawę od kuchni i odpowie na pytanie: „Jak funkcjonuje miasto?”
Kto tworzy rozkład jazdy ZTM? Ile wody zużywają Warszawiacy w ciągu doby? Co się dzieje z naszymi odpadami? Miasto to ...
Komentarze
(brak komentarzy)
Dodaj komentarz
*
*
*
Redakcja WhitePress zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Administratorem danych osobowych jest WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej, ul. Legionów 26/28, Państwa dane osobowe przetwarzane są w celu marketingowym WhitePress sp. z o.o. oraz podmiotów zainteresowanych marketingiem własnych towarów lub usług. Cel marketingowy partnerów handlowych WhitePress sp. z o.o. obejmuje m.in. informacje handlową o konferencjach i szkoleniach związanych z treściami publikowanymi w zakładce Baza Wiedzy.

Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych jest prawnie uzasadniony cel realizowany przez Administratora oraz jego partnerów (art. 6 ust. 1 lit. f RODO).

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym przysługujących Państwu uprawnień, znajdziecie Państwo w naszej Polityce prywatności.
Czytaj całość

Na tej stronie internetowej znajdują sie notki prasowe od firm korzystających z wirtualnych biur prasowych oraz przesłane przez rzeczników prasowych, pobrane z biur prasowych firm zewnętrznych lub ze źródeł ogólnodostępnych (za zgodą odpowiednich osób).

Zapraszamy dziennikarzy do rejestracji w naszym newsletterze, a firmy i agencje public relations do zakładania darmowych wirtualnych biur prasowych.

Kategorie

 

 

Wirtualne biuro prasowe to specjalna strona internetowa, w której firma lub instytucja publikuje informacje przeznaczone dla mediów. Takimi informacjami mogą to być notatki prasowe, wyniki finansowe, ciekawostki oraz artykuły merytoryczne.

Najważniejsza funkcja wirtualnego biura prasowego to automatyzacja wysyłki informacji do dziennikarzy oraz promocja notek prasowych.
 

Baza wiedzy

WhitePress sp. z o.o.
43-300 Bielsko-Biała
ul. Legionów 26/28
NIP: 937-266-77-97
Konto: 16 1050 1025 1000 0090 3121 2252

redakcja@whitepress.pl
tel.: 33 470 30 48
Biuro otwarte PN-PT: 8.00-16.00
Top