Znajdź informacje

Jak wybrać optymalny noktowizor?


« lista artykułów
2018-11-28

Na samym początku noktowizory wykorzystywane były w celach militarnych. Jednak po latach, znalazły zastosowanie, nie tylko wśród osób zajmujących się branżą wojskową. Kiedy urządzenia te mogą okazać się nam przydatne i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Już za chwilę postaramy się rozwiać Wasze wszystkie wątpliwości!

Noktowizor - kilka słów wprowadzenia

Przed samym zakupem tego jakże praktycznego urządzenia warto jest wspomnieć kilka słów na temat jego powstania. Mianowicie, sama idea prowadzenia nocnych operacji wojskowych, pojawiła się po raz pierwszy już podczas wojny trojańskiej. Kiedy to pod zasłoną nocy greccy wojownicy z Odyseuszem na czele opuścili kryjówkę znajdującą się w słynnym drewnianym koniu. Jednak musiały minąć kolejne setki lat, aby wdrożyć w życie pomysł prowadzenia działań militarnych po ciemku. Dokonał tego w 1926 roku J. L. Baird będący wynalazcą pierwszego w historii noktowizora.

Urządzenia te bardzo szybko znalazły zastosowanie w wojsku. Na samym początku do nocnego transportu, a następnie do celowania w przeciwnika w trakcie II Wojny Światowej przez wojska III Rzeszy. Z czasem noktowizory były ulepszane, a ich cena stawała się bardziej przystępna. Obecnie urządzenia te z dużym powodzeniem wykorzystywane są nie tylko przez wszystkie armie świata, ale również przez służby porządku publicznego, czy ochronę. Dużym zainteresowaniem cieszą się także wśród fanów gier taktycznych (takich jak np. survival, czy paintball) i myśliwych.   

Jak działa noktowizor?

Jak już wiemy, noktowizor jest urządzeniem, pozwalającym ludziom widzieć w ciemności. Jednym z głównych jego elementów jest wzmacniacz obrazu, który nasila natężenie światła, od najniższych wartości, do takich które umożliwiają dokładną obserwację. Jednak, aby urządzenie takie działało, niezbędne jest oświetlenie pola obserwacji rozproszonym światłem, którego źródłem jest księżyc lub gwiazdy. Światło szczątkowe pada na światłoczułą płytkę wzmacniacza obrazu, wybijając z niej elektrony, które przechwycone zostają przez następny sensor, umożliwiający wzmocnienie obrazu o tysiące razy.

A co dzieje się gdy do obserwatora nie dociera światło szczątkowe? W takim przypadku noktowizor nie będzie działał i i potrzebne jest zastosowanie dodatkowych źródeł światła, które naturalnie nie będą widoczne zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Najczęściej wykorzystywane są do tego iluminatory podczerwieni. Warto tu przy okazji wspomnieć, że wszystko to co widzimy na ekranie jest w kolorze zielonym, który charakteryzuje się największą ilością odcieni, ze wszystkich barw światła. Umożliwia to obserwatorowi wykrycie obiektów, które niewiele się od siebie różnią.

Jak wybrać optymalny noktowizor?

Asortyment noktowizorów jest bardzo zróżnicowany i szeroki. Bogatą ofertę tych urządzeń posiada jeden z najdłużej działających w naszym kraju sklepów detektywistycznych AlfaTronik. Dostępne w nim noktowizory znacząco różnią się zarówno parametrami jak i funkcjonalnością: https://www.alfatronik.com.pl/noktowizja-noktowizory-c-12_46.html. Dlatego osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z noktowizorami, chcemy przedstawić wskazówki, którymi powinny kierować się, wybierając optymalne urządzenie. Na pewno szczególną uwagę trzeba zwrócić na:

Zasięg widzenia noktowizora

W przypadku noktowizorów z wbudowanym oświetlaczem podczerwieni można mówić nawet o trzech parametrach (zasięgu widzenia z włączonym oświetlaczem, przy znikomym widzeniu i całkowitej ciemności). Zasięg w ciemności, w zależności od urządzenia, może wynosić od 50 metrów (w przypadku najprostszych urządzeń), do 300 metrów (w przypadku sprzętu już bardziej zaawansowanego). Natomiast już przy użyciu dodatkowego oświetlacza, noktowizor może posiadać zasięg od 100 do nawet 700 metrów.

Przykładowo, dostępny w AlfaTronik Noktowizor Pulsar Challenger G2+ 3,5x56B przystosowany jest do pracy w całkowitych ciemnościach i pozwala widzieć na odległość 700 metrów, przy czasie pracy wynoszącym aż 50 godzin.

Rozdzielczość obrazu

Kolejną rzeczą, na którą powinno zwrócić się uwagę przy zakupie noktowizora jest rozdzielczość obrazu, którą określa się w liniach/mm. Zazwyczaj waha się ona w przedziale od 40 do 60 linii/mm. Im jest ona większa tym możliwe będzie dostrzeżenie większej ilości szczegółów. Noktowizor Pulsar NVB Edge GS 3,5x50 L posiada rozdzielczość 42 linii /mm, a już Pulsar Digital NV Recon X870 ≥50 linii/mm.

Zoom

Warto także zwrócić uwagę na to jakie przybliżenie oferuje dane urządzenie. Zoom jest obecny tylko w niektórych modelach noktowizorów, czy kamer z podczerwienią i może dawać nawet pięciokrotne przybliżenie. Również niektóre z nich umożliwiają regulację dioptrii w okularze. Przykładowo Noktowizor Yukon Signal N340 RT posiada system podświetlania i regulowane powiększenie w zakresie od 6,5x do 13x, co pozwala uzyskać wierne odwzorowanie obrazu nawet z dużej odległości.

Używanie noktowizora bez konieczności trzymania go w rękach

Jeśli w planach macie częste przemieszczanie się z noktowizorem, to w takim przypadku, zdecydowanie warto jest postawić na specjalne przystosowane do tego modele. Często są one wyposażone w systemy montażu na głowę lub hełm. Charakteryzują się także małymi rozmiarami i niską wagą. Sklep AlfaTronik ma w swojej ofercie model Noktowizor Yukon NVMT Spartan 1X24 KIT, w którym wygodny uchwyt do zamocowania na głowie pozwala uwolnić ręce i swobodnie korzystać z urządzenia.

Przy tak dużej ofercie noktowizorów dostępnych obecnie na rynku, na pewno każdy znajdzie bez większych problemów, model dopasowany do swoich indywidualnych potrzeb.

Zobacz także

Nowość na antenie Travel Channel i TVN! "Szokujące potrawy" od 1 czerwca
Pieczone nietoperze, sos ze skisłych ryb, małpie głowy z rusztu, a może larwy pszczół w miodzie? Każdy kraj ma swoje ...
30-lecie pokojowej transformacji w Polsce – wyjątkowe materiały redakcyjne TVN24 i TVN24 BiS
Dokładnie 30 lat temu Polska stała się pierwszym krajem w bloku wschodnim, który wszedł na drogę demokratyzacji. Wybory czerwcowe z ...
Startują castingi jurorskie do 12. edycji „Mam talent!”!
Już 4 czerwca w Krakowie rozpoczną się castingi do najbardziej widowiskowego talent-show w Polsce! Agnieszka Chylińska, Małgorzata Foremniak i Agustin ...
Komentarze
(brak komentarzy)
Dodaj komentarz
*
*
*
Redakcja WhitePress zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Administratorem danych osobowych jest WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej, ul. Legionów 26/28, Państwa dane osobowe przetwarzane są w celu marketingowym WhitePress sp. z o.o. oraz podmiotów zainteresowanych marketingiem własnych towarów lub usług. Cel marketingowy partnerów handlowych WhitePress sp. z o.o. obejmuje m.in. informacje handlową o konferencjach i szkoleniach związanych z treściami publikowanymi w zakładce Baza Wiedzy.

Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych jest prawnie uzasadniony cel realizowany przez Administratora oraz jego partnerów (art. 6 ust. 1 lit. f RODO).

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym przysługujących Państwu uprawnień, znajdziecie Państwo w naszej Polityce prywatności.
Czytaj całość

Na tej stronie internetowej znajdują sie notki prasowe od firm korzystających z wirtualnych biur prasowych oraz przesłane przez rzeczników prasowych, pobrane z biur prasowych firm zewnętrznych lub ze źródeł ogólnodostępnych (za zgodą odpowiednich osób).

Zapraszamy dziennikarzy do rejestracji w naszym newsletterze, a firmy i agencje public relations do zakładania darmowych wirtualnych biur prasowych.

Kategorie

 

 

Wirtualne biuro prasowe to specjalna strona internetowa, w której firma lub instytucja publikuje informacje przeznaczone dla mediów. Takimi informacjami mogą to być notatki prasowe, wyniki finansowe, ciekawostki oraz artykuły merytoryczne.

Najważniejsza funkcja wirtualnego biura prasowego to automatyzacja wysyłki informacji do dziennikarzy oraz promocja notek prasowych.
 

Baza wiedzy

WhitePress sp. z o.o.
43-300 Bielsko-Biała
ul. Legionów 26/28
NIP: 937-266-77-97
Konto: 16 1050 1025 1000 0090 3121 2252

redakcja@whitepress.pl
tel.: 33 470 30 48
Biuro otwarte PN-PT: 8.00-16.00
Top