Znajdź informacje

5 wskazówek, jak znaleźć dobrą ofertę na prąd


« lista artykułów
2017-02-27

Wiele osób wciąż waha się, czy zmienić swojego sprzedawcę prądu. Ich obawy są związane przede wszystkim z ewentualnymi komplikacjami formalnymi, a także nieuczciwymi sprzedawcami energii. Wyjaśnimy dziś na co zwracać uwagę, podczas szukania alternatywy dla dotychczasowego rozwiązania.

1. Za co płacimy?

Na samym początku warto przyjrzeć się obecnie otrzymywanej fakturze. Najważniejsze informacje to te dotyczące obecnego zużycia prądu. Ale istotną rolę odgrywają również opłaty związane z dystrybucją np. stawka opłaty przejściowej.

Wracając jednak do energii czynnej to pobrany prąd liczony jest w kilowatogodzinach (kWh) i za każdą jednostkę jest pobierana opłata. Dla gospodarstw domowych przeznaczone są dwie podstawowe taryfy:

  • G11 - stała cena prądu o każdej godzinie;
  • G12 - najczęściej tańszy prąd jest między 13.00-15.00 i 22.00-6.00, w pozostałych godzinach droższy.

Warto zatem przyjrzeć się temu, w jakich godzinach pobieramy najwięcej prądu i czy ewentualnie nie możemy tego zmodyfikować. Nie powinno to być jednak dla nas uciążliwe, zmiana taryfy nie powinna obniżać komfortu życia.

Gdy już wiemy jaka taryfa będzie dla nas najlepsza, to należy zacząć rozglądać się za atrakcyjną ofertą. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na cenę prądu za kWh. Koniecznie trzeba ją porównać z ofertami konkurencji, ale o tym już w kolejnym punkcie.

2. Cena konkurencji

Kiedy już wiemy, za co dokładnie płacimy, to warto wtedy zajrzeć do oferty konkurencji. To co każdego klienta będzie interesowało najbardziej, to proponowana cena za kWh. Im niższa, tym zmiana sprzedawcy energii będzie korzystniejsza.

A jakie to mogą być korzyści? Wszystko zależy od zużycia prądu. Najlepiej na zmianie wyjdą osoby, które pobierają z sieci dużo energii, ponieważ ich oszczędności mogą wynieść nawet kilkaset złotych rocznie. Osoby mieszkające samotnie lub mające energooszczędne sprzęty mogą oczekiwać, że ich wydatki na prąd spadną o około 100 złotych rocznie.

Ilość sprzedawców na rynku zależy od lokalizacji, ale jest ich coraz więcej, więc znalezienie optymalnej oferty nie jest łatwe. Dzieki porównywarce cen prądu enerad.pl, w kilka chwil, możecie sprawdzić, jaki macie wybór oraz ceny konkurencji.

3. Inne opłaty

To, za co jeszcze możemy zapłacić, to na przykład abonament. By zachęcić potencjalnych klientów, wiele firm proponuje jeszcze usługi dodatkowe. Należą do nich pomoc fachowca- serwisanta w razie awarii sprzętu AGD. Możliwe jest również skorzystanie z usług hydraulika lub elektryka.

Inna kwestią są kary umowne - wielu sprzedawców próbuje chronić się przed ewentualnym odpływem klientów w ten sposób. Dlatego warto zawczasu sprawdzić, czy wypowiedzenie umowy będzie wiązało się z jakimiś dodatkowymi kosztami finansowymi.

Trzeba mieć także na uwadze, że niektóre opcje np. gwarancja stałej ceny podczas trwania umowy, mogą wiązać się również z pewnymi opłatami. Na szczęście tylko niewielki odsetek sprzedawców dolicza takie opłaty.

4. Warunki umowy

Elementem, któremu należy poświęcić chwilę uwagi, są szczegółowe zapisy umowy. Wspomnieliśmy już o pomocy fachowca - warto sprawdzić, jakich sytuacjach ta pomoc jest bezpłatna.

Sprzedawcy kuszą nas również różnymi promocjami. A co jeśli korzystna oferta obowiązuje tylko przez jakiś czas, a potem stawki idą w górę? Takie szczegóły znajdziecie właśnie w zapisach warunków umowy.

5. Opinie o firmie

Doświadczenia innych z danym sprzedawcą mogą być dla nas przestrogą lub motywacją do zmian. Czy firma w uczciwy sposób traktuje klientów? Jaki jest standard obsługi? Czy wywiązuje się z warunków umowy?

Należy poszukać tych informacji. Warto również zagłębić się w temat dotyczący procedury zmiany sprzedawcy energii - poczytać można np. https://enerad.pl/zmiana-sprzedawcy/.

Cały czas klienci powinni mieć świadomość, że to sprzedawcy prądu są dla nich, a nie odwrotnie. Liberalizacja rynku energii otworzyła naprawdę wiele możliwości. Stratą (zwłaszcza dla własnego komfortu i portfela) byłoby z nich nie skorzystać.

Zobacz także

Vlepka – nowy sposób komunikacji
Vlepki pojawiły się na początku XX wieku i momentalnie zawładnęły przestrzenią publiczną. Okazało się bowiem, że wydrukowanie tych małych naklejek ...
Alvaro Soler na Sylwestrze Marzeń w Zakopanem!
Al Bano i Romina Power, Ricchi e Poveri czy Modern Talking to nie koniec. Jest kolejne wielkie zagraniczne nazwisko! Alvaro ...
Świąteczne rekordy TVP. Rekordowa oglądalność "Rolnik szuka żony"
26 grudnia należał do TVP1, która była liderem dnia. Największym zainteresowaniem widzów cieszyły się: odcinek specjalny programu „Rolnik szuka żony” ...
Komentarze
Olik73 2017-02-28, 13:36
Istnieje jeszcze jeden dobry sposób na znalezienie pewnego i taniego sprzedawcy prądu są to grupowe aukcje na zakup energii, które w naszym kraju odbywają się na platformie https://www.ogarniamprad.pl/ Platforma dopuszcza do aukcji tylko sprawdzonych sprzedawców, którzy prowadza jawna politykę dla klienta. A dzięki temu, że możemy na platformie połączyć się w grupy z innymi osobami, które w ten sam sposób planują zmienić sprzedawcę, możemy sporo zaoszczędzić. Jako jeden duży klient z dużym wolumenem jesteśmy dla sprzedawcy zwyczajnie bardziej atrakcyjni i może on zaproponować naprawdę konkurencyjna cenę energii.
Dodaj komentarz
*
*
*
Redakcja WhitePress zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Administratorem danych osobowych jest WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej, ul. Legionów 26/28, Państwa dane osobowe przetwarzane są w celu marketingowym WhitePress sp. z o.o. oraz podmiotów zainteresowanych marketingiem własnych towarów lub usług. Cel marketingowy partnerów handlowych WhitePress sp. z o.o. obejmuje m.in. informacje handlową o konferencjach i szkoleniach związanych z treściami publikowanymi w zakładce Baza Wiedzy.

Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych jest prawnie uzasadniony cel realizowany przez Administratora oraz jego partnerów (art. 6 ust. 1 lit. f RODO).

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym przysługujących Państwu uprawnień, znajdziecie Państwo w naszej Polityce prywatności.
Czytaj całość

Na tej stronie internetowej znajdują sie notki prasowe od firm korzystających z wirtualnych biur prasowych oraz przesłane przez rzeczników prasowych, pobrane z biur prasowych firm zewnętrznych lub ze źródeł ogólnodostępnych (za zgodą odpowiednich osób).

Zapraszamy dziennikarzy do rejestracji w naszym newsletterze, a firmy i agencje public relations do zakładania darmowych wirtualnych biur prasowych.

Kategorie

 

 

Wirtualne biuro prasowe to specjalna strona internetowa, w której firma lub instytucja publikuje informacje przeznaczone dla mediów. Takimi informacjami mogą to być notatki prasowe, wyniki finansowe, ciekawostki oraz artykuły merytoryczne.

Najważniejsza funkcja wirtualnego biura prasowego to automatyzacja wysyłki informacji do dziennikarzy oraz promocja notek prasowych.
 

Baza wiedzy

WhitePress sp. z o.o.
43-300 Bielsko-Biała
ul. Legionów 26/28
NIP: 937-266-77-97
Konto: 16 1050 1025 1000 0090 3121 2252

redakcja@whitepress.pl
tel.: 33 470 30 48
Biuro otwarte PN-PT: 8.00-16.00
Top