Znajdź informacje

Jak dobrać pamięć RAM do laptopa?


« lista artykułów
2023-01-23

Przed zakupem pamięci RAM do laptopa należy zwrócić uwagę na kilka elementów. Najważniejszy z nich, to system operacyjny. W zależności od tego, czy urządzenie dysponuje systemem 32-bitowym (który nie obsługuje więcej niż 3.5 GB pamięci), czy 64-bitowym, użytkownik może wykorzystać pamięć RAM o innej pojemności. O czym jeszcze należy pamiętać?

Dobry RAM do laptopa – co to znaczy?

Współczesny laptop powinien dysponować typem pamięci RAM DDR4 - goodram.com/produkty/dram-ddr4-dimm. Taki standard zapewni lepszą wydajność, niskie zapotrzebowanie na energię elektryczną, a także pozwala na uzyskanie większej pojemności. W niektórych urządzeniach wciąż spotyka się jednak stare moduły RAM DDR3 lub DDR3L. Te rodzaje pamięci nie są kompatybilne ze sobą, natomiast moduły przeznaczone dla komputerów stacjonarnych (typu DIMM) nie będą pasowały do laptopów (SO-DIMM). W przypadku maksymalnie kompaktowych konstrukcji pamięci RAM nie da się wymienić, ponieważ jest ona przylutowana do płyty głównej. Pamięć musi wyróżniać się dobrymi parametrami. Na wydajność pamięci operacyjnej mają wpływ taktowanie i opóźnienia. Nie wszystkie konstrukcje laptopów są jednak stworzone do korzystania z szybkich modułów. Należy zwrócić również uwagę na tryb pracy pamięci. Spora ilość urządzeń bazuje na procesorach dysponujących dwukanałowym kontrolerem RAM. Korzysta on z dostępnego potencjału podsystemu pamięci operacyjnej, a to z kolei przekłada się na dużą wydajność, jeśli chodzi o gry i aplikacje. Aby dwukanałowy kontroler mógł wykorzystać pełen potencjał możliwości, to moduły pamięci RAM muszą występować w parach. Nieparzysta ilość modułów (1 lub 3) nie wykorzysta potencjału Dual Channel.

Najważniejsze cechy modułów RAM do laptopa

Decydując się na zakup pamięci RAM DDR4 należy liczyć się z niemałym wydatkiem, szczególnie w przypadku większych pojemności. Warto więc przy wyborze kierować się kilkoma kluczowymi elementami. Należy do nich właśnie pojemność. Jeśli laptop jest wykorzystywany do codziennego użytku i pracy, wystarczająca będzie pamięć RAM 8 GB. W przypadku stacji roboczych i wymagających gier lepiej jest zdecydować się na 16 GB. Kolejny ważny element to standard pamięci. To wspomniana już pamięć RAM DDR3 (wolniejszy, mniej wydajny wariant o większym poborze energii) oraz DDR4 (o wyższych poziomach taktowania). Należy też uwzględnić częstotliwość modułów RAM do komputera. Wyraża się ją w jednostce MHz, informuje ona o wydajności i szybkości działania. Im wyższa częstotliwość pamięć RAM, tym większy ma potencjał. Poziom taktowania musi jednak bezwzględnie być zgodny z tym, który jest w stanie obsłużyć płyta główna. Występuje również taki parametr jak opóźnienia pamięci, na który również trzeba zwrócić szczególną uwagę, inaczej nazywany CL lub CAS Latency. Im niższe opóźnienia, tym lepiej. Pamięci z najniższym opóźnieniem będą jednak najdroższe. Jest to jednak dobra opcja dla graczy i osób, które pracują z multimediami. Inna ważna cecha to obsługa ECC. Niewiele pamięci SO-DIMM do laptopów zapewnia to rozwiązanie, niewiele urządzeń może też z niego korzystać. Powinny jednak zainteresować się nim osoby, które chcą zakupić pamięć DDR4 do mobilnej stacji roboczej.

Ile pamięci RAM w laptopie?

Przyjmuje się, że im więcej pamięci RAM tym lepiej, lecz pojemność rzędu 32 GB sprawdzi się raczej w przypadku specjalistycznych oprogramowań, które są wykorzystywane w niektórych zawodach. W szczególnych sytuacjach używane są nawet pojemności 64 GB. Sprzęt z taką pamięcią RAM może zastąpić wydajny komputer stacjonarny. W pozostałych przypadkach pojemność 16 GB będzie nawet większa niż wystarczająca. Już pamięć 8 GB zapewni sprawną obsługę laptopa. Jeśli urządzenie jest wyposażone tylko w 4 GB RAM, lepiej jest od razu rozbudować pamięć. Należy jednak sprawdzić ilość slotów RAM wraz z ich obsadzeniem.

Wysokiej jakości moduły pamięci RAM od GOODRAM

GOODRAM to marka pamięci komputerowych produkowanych przez polską firmę Wilk Elektronik. Jej logo od 2003 roku są sygnowane pamięci przenośne i komputerowe przeznaczone zarówno dla klientów indywidualnych, jak i tych poszukujących rozwiązań do zastosowania w aplikacjach przemysłowych czy serwerach. Pamięci GOODRAM zdobyły uznanie na całym świecie. To marka godna zaufania, ciesząca się dobrą renomą i oferująca produkty wysokiej jakości. W skład asortymentu wchodzą różnego rodzaju moduły pamięci RAM. W ofercie znajdują się również moduły działające w najnowszym standardzie DDR5. To gigantyczny przeskok technologiczny w stosunku do poprzednich generacji. GOODRAM zajmuje się oczywiście również produkcją pamięci DDR3 i DDR4. W każdym przypadku wybór produktów marki stanowi gwarancję, że zostały one wykonane ze starannie wyselekcjonowanych komponentów i przeszły wielostopniowe testy jakości. Użytkownicy mogą liczyć na dożywotnią gwarancję. Do wyboru klientów pozostaje wiele różnych produktów wyróżniających się nie tylko funkcjonalnością, ale również doskonałym designem. Każdy znajdzie tu odpowiedni wariant dla siebie.

Zobacz także

Basen stelażowy
Prywatny basen pozwala w każdej chwili zrelaksować się w przyjemnej wodzie, odstresować i dobrze się bawić. Stacjonarny zbiornik wodny wymaga ...
Czy tradycyjne formy reklamy wciąż spełniają swoją rolę?
Wielu przedsiębiorców uważa, że w dobie mediów cyfrowych tradycyjne środki przekazu reklamowego powoli wychodzą z użycia. Prawda jest jednak taka, ...
Namioty reklamowe jako skuteczny sposób na zwiększenie rozpoznawalności marki
W ostatnich latach rozpoznawalność danej marki ma bardzo duży wpływ na zaufanie potencjalnych partnerów biznesowych lub klientów, co przyczynia się ...
Komentarze
(brak komentarzy)
Dodaj komentarz
*
*
*
Redakcja WhitePress zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Administratorem danych osobowych jest WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej, ul. Legionów 26/28, Państwa dane osobowe przetwarzane są w celu marketingowym WhitePress sp. z o.o. oraz podmiotów zainteresowanych marketingiem własnych towarów lub usług. Cel marketingowy partnerów handlowych WhitePress sp. z o.o. obejmuje m.in. informacje handlową o konferencjach i szkoleniach związanych z treściami publikowanymi w zakładce Baza Wiedzy.

Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych jest prawnie uzasadniony cel realizowany przez Administratora oraz jego partnerów (art. 6 ust. 1 lit. f RODO).

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym przysługujących Państwu uprawnień, znajdziecie Państwo w naszej Polityce prywatności.
Czytaj całość

Na tej stronie internetowej znajdują sie notki prasowe od firm korzystających z wirtualnych biur prasowych oraz przesłane przez rzeczników prasowych, pobrane z biur prasowych firm zewnętrznych lub ze źródeł ogólnodostępnych (za zgodą odpowiednich osób).

Zapraszamy dziennikarzy do rejestracji w naszym newsletterze, a firmy i agencje public relations do zakładania darmowych wirtualnych biur prasowych.

Kategorie

 

 

Wirtualne biuro prasowe to specjalna strona internetowa, w której firma lub instytucja publikuje informacje przeznaczone dla mediów. Takimi informacjami mogą to być notatki prasowe, wyniki finansowe, ciekawostki oraz artykuły merytoryczne.

Najważniejsza funkcja wirtualnego biura prasowego to automatyzacja wysyłki informacji do dziennikarzy oraz promocja notek prasowych.
 

Baza wiedzy

WhitePress sp. z o.o.
43-300 Bielsko-Biała
ul. Legionów 26/28
NIP: 937-266-77-97
Konto: 16 1050 1025 1000 0090 3121 2252

redakcja@whitepress.pl
tel.: 33 470 30 48
Biuro otwarte PN-PT: 8.00-16.00
Top