Znajdź informacje

Najlepsze krzesła biurowe – jak je dobrać względem potrzeb pracownika?


« lista artykułów
2023-03-07

Zatrudniając pracowników biurowych, trzeba przygotować im ergonomiczne stanowisko pracy. Wiele godzin w pozycji siedzącej odbija się na zdrowiu zatrudnionego, dlatego tak istotne jest odpowiednie krzesło biurowe. To, jakie wybierzemy przełoży się na jakość pracy oraz stan zdrowia użytkownika. Dowiedz się czym wyróżniają się najlepsze krzesła biurowe.

Krzesło biurowe, którego potrzebuje Twój pracownik

Aby ośmiogodzinna praca przed komputerem była zarówno zdrowa jak i efektywna, krzesło biurowe musi być dobrane pod pracownika i jego potrzeb. W dużych firmach, w których zatrudniamy wiele osób i trudno o indywidualne wybory dla każdej z nich, należy wypracować kompromisowe rozwiązanie i zainwestować w najlepszy produkt, którego jakość będzie optymalna dla każdego pracownika. Krzesła biurowe oferowane są przez wielu producentów. Zapewnia to duże możliwości wyboru, ale może też powodować zagubienie podczas zakupów. Dlatego podpowiadamy na jakie cechy zwrócić uwagę przy kupnie krzesła biurowego.

Krzesła biurowe – najważniejsze cechy

Najważniejszą i sprawiającą najwięcej problemów zasadą jest dobór krzesła pod sylwetkę danego pracownika. Każdy jest innego wzrostu, ma inną wagę i budowę ciała. Do tego mogą dojść indywidualne problemy zdrowotne, np. związane z przeciążeniem kręgosłupa. Jak więc dobrać krzesło biurowe pod kątem wspomnianych cech?

Żeby dobrać krzesło do wzrostu pracownika, należy wybierać produkty z możliwością regulacji. I tu na myśl przychodzi nam po pierwsze wysokość. Za niskie krzesło wywoła przykurcz w biodrach, a za wysokie sprawi, że stopy nie będą stabilnie opierały się o podłogę, co wpłynie na pozycję całego ciała. Wysokość jest istotna również ze względu na wymagany odpowiedni kąt względem biurka i monitora. Przy czym nie należy ograniczać się do możliwości podniesienia lub obniżenia samego siedziska.

Regulacja elementów krzesła a pozycja pracy

Ważna jest też postawa jaką pracownik zajmie, odległość od monitora oraz ułożenie rąk przy klawiaturze czy myszce komputerowej. Dlatego dobre krzesło biurowe powinno umożliwiać też regulację podłokietników, zagłówka, ewentualnie wysunięcie siedziska czy możliwość pochylenia oparcia. To ostatnie przydaje się, gdy zmieniamy rodzaj aktywności w trakcie pracy – inaczej usiądziemy do pracy z klawiaturą, inaczej, gdy chcemy się odprężyć czy pochylić nad notatkami. Pamiętajmy również, że osoba siedząca na krześle, powinna mieć możliwość wygodnego ustawienia nóg pod kątem 90 stopni. Czasami, gdy ze względu na styl stanowiska pracy, nie jest to możliwe, warto pomyśleć o krześle z podnóżkiem.

Zdrowa postawa podczas pracy a krzesło biurowe

Pracownik, który ciągle kręci się i szuka odpowiedniej pozycji dla przemęczonego kręgosłupa, to pracownik zirytowany i zniechęcony, a więc również nieefektywny. Dlatego tak ważne jest zadbanie o krzesła biurowe, które nieco złagodzą dolegliwości zdrowotne. Przy wyborze krzesła zwróć uwagę czy posiada podparcie lędźwiowe, czyli uwypuklenie, które pozwoli odciążyć ten odcinek pleców i utrzymać zdrową pozycję ciała – bez garbienia się. Najlepiej, gdy oparcie jest na tyle wysokie, że podpiera całe plecy.

Jakie powinno być siedzisko?

Odpowiednie siedzisko to jeden z najważniejszych elementów krzesła biurowego. Cały czas mamy na względzie to, że każdy pracownik ma inną wagę, co oznacza inne obciążenie. W dobrym produkcie, krzesło powinno być dosyć głębokie, tak aby pozwalało przyjąć odpowiednią pozycję i nie wywoływało poczucia, że siedzimy na twardym. Z drugiej strony zbyt głębokie będzie sprzyjało nieprawidłowej pozycji i również okaże się nieodpowiednie. To czy będzie nam wygodnie ma związek również z wysokością krzesła – siedzisko nie powinno uwierać tylnej części kolan czy ud. Tak więc zanim ocenimy jego jakość, pamiętajmy o prawidłowym wyregulowaniu krzesła.

A co z powierzchnią siedziska? Powinno ono być na tyle duże, aby przyjęta pozycja była wygodna i nie ograniczała ruchów. Nie możemy dobrać pracownikowi zbyt wąskiego i ciasnego krzesła. Idealnie będzie, gdy siedząc prosto, tył kolan pracownika nie będzie stykał się z siedziskiem. Nie przesadźmy jednak, gdyż zbyt duże krzesło biurowe również może mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Oczywiście przy wyborze krzeseł biurowych do Twojej firmy, będziesz kierować się również jakością, designem i ceną. Wybór jest na tyle szeroki, że łatwo można dobrać produkt, który będzie cechował odpowiedni wygląd i ergonomiczna budowa. Pamiętajmy też, że warto zapłacić za wysoką jakość, gdyż jest to inwestycja na lata.

Autor: Run The Brand

Zobacz także

Jak zarządzać finansami we dwoje?
W dzisiejszych czasach zarządzanie finansami we dwoje staje się coraz bardziej powszechne. Wspólne planowanie i kontrolowanie wydatków to klucz do ...
Ile kosztuje reklama w Google?
Pewnie nie raz przeszło Ci przez myśl, że czas najwyższy zainwestować w reklamę internetową. W końcu chcesz, żeby o Twoim ...
Jak założyć konto w banku?
W dzisiejszych czasach większość transakcji finansowych odbywa się elektronicznie. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się założyć konto w banku, aby ...
Komentarze
(brak komentarzy)
Dodaj komentarz
*
*
*
Redakcja WhitePress zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Administratorem danych osobowych jest WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej, ul. Legionów 26/28, Państwa dane osobowe przetwarzane są w celu marketingowym WhitePress sp. z o.o. oraz podmiotów zainteresowanych marketingiem własnych towarów lub usług. Cel marketingowy partnerów handlowych WhitePress sp. z o.o. obejmuje m.in. informacje handlową o konferencjach i szkoleniach związanych z treściami publikowanymi w zakładce Baza Wiedzy.

Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych jest prawnie uzasadniony cel realizowany przez Administratora oraz jego partnerów (art. 6 ust. 1 lit. f RODO).

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym przysługujących Państwu uprawnień, znajdziecie Państwo w naszej Polityce prywatności.
Czytaj całość

Na tej stronie internetowej znajdują sie notki prasowe od firm korzystających z wirtualnych biur prasowych oraz przesłane przez rzeczników prasowych, pobrane z biur prasowych firm zewnętrznych lub ze źródeł ogólnodostępnych (za zgodą odpowiednich osób).

Zapraszamy dziennikarzy do rejestracji w naszym newsletterze, a firmy i agencje public relations do zakładania darmowych wirtualnych biur prasowych.

Kategorie

 

 

Wirtualne biuro prasowe to specjalna strona internetowa, w której firma lub instytucja publikuje informacje przeznaczone dla mediów. Takimi informacjami mogą to być notatki prasowe, wyniki finansowe, ciekawostki oraz artykuły merytoryczne.

Najważniejsza funkcja wirtualnego biura prasowego to automatyzacja wysyłki informacji do dziennikarzy oraz promocja notek prasowych.
 

Baza wiedzy

WhitePress sp. z o.o.
43-300 Bielsko-Biała
ul. Legionów 26/28
NIP: 937-266-77-97
Konto: 16 1050 1025 1000 0090 3121 2252

redakcja@whitepress.pl
tel.: 33 470 30 48
Biuro otwarte PN-PT: 8.00-16.00
Top