Znajdź informacje

Jakie źródła dochodu akceptują banki i firmy pożyczkowe?


« lista artykułów
2024-02-12

Jeśli zadamy pytanie specjalistom z różnych branż, często otrzymamy odpowiedź: to zależy. Podobnie jest w przypadku kredytów i pożyczek. Na wiele pytań odpowiedzi nie są jednoznaczne i faktycznie zależą od wielu czynników. Tak jest również w przypadku akceptowanego źródła dochodu zarówno przez banki, jak i firmy pożyczkowe. Czy etat jest jedyną uznawaną formą dochodu? Jak podmioty finansowe podchodzą do coraz popularniejszej umowy B2B? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

W jakim celu instytucje finansowe sprawdzają nasze dochody?

Pożyczanie wiąże się z ryzykiem. Nie ma znaczenia, czy jest to samochód pożyczony od brata, czy pieniądze z banku. Zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że wystąpią niesprzyjające okoliczności, które przeszkodzą nam zwrócić pożyczony przedmiot, bądź pożyczoną kwotę. Bardzo często przyczyny te nie wynikają z naszej złej woli, lecz wystąpienia sytuacji losowych. Często zaskakujących i nie do przewidzenia. Banki i firmy pozabankowe starają się to ryzyko zminimalizować. Tak, by każdy pożyczkobiorca był w stanie wywiązać się z zapisów umowy i spłacał zadłużenie zgodnie z ustalonym harmonogramem.

W celu zminimalizowania ryzyka kredytowego podmioty finansowe badają zdolność kredytową, a także sprawdzają historię spłat naszych poprzednich zobowiązań. Z badania zdolności kredytowej musi jednoznacznie wynikać, że jesteśmy w stanie spłacić swój dług. Co więcej, kwota ewentualnej miesięcznej raty nie może destabilizować naszego budżetu domowego.

Samo badanie zdolności kredytowej składa się z kilku etapów. W pierwszej kolejności musimy w oświadczeniu wypisać wszystkie swoje miesięczne dochody i wszystkie ponoszone koszty. Ponadto musimy również ujawnić wszystkie inne zobowiązania wobec banków, firm pozabankowych, czy sklepów. W zależności od rodzaju instytucji finansowej, rodzaju kredytu lub pożyczki, a także ich kwoty konieczne będzie dostarczanie dokumentów, które potwierdzą nasze oświadczenie. Niekiedy jest to wyciąg z rachunku bankowego, a innym razem zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu, wypisane przez naszego przełożonego. Firmy finansowe zobligowane są również do sprawdzenia baz informacji kredytowej i gospodarczej, a także baz dłużników. Więcej informacji na temat zdolności i historii kredytowej na stronie internetowej lendup.pl.

Nie da się ukryć, że jednym z kluczowych czynników przesądzających o otrzymaniu wsparcia finansowego jest źródło dochodu i forma zatrudnienia wnioskodawcy. Nie każda umowa zawarta pomiędzy pracownikiem a pracodawcą daje takie same możliwości zdobycia dodatkowych środków.

Rodzaje i kwota zobowiązania a źródło dochodu

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, banki i firmy pożyczkowe mają podobne, lecz nie identyczne podejście do różnych źródeł pozyskiwania środków przez potencjalnych klientów. Wiele również zależy od rodzaju i kwoty zobowiązania. Najtrudniejszym do otrzymania zobowiązaniem przeznaczonym dla konsumentów jest bez wątpienia kredyt hipoteczny. W jego przypadku wnioskodawca musi wykazać się bardzo wysoką zdolnością kredytową i nienaganną historią spłat poprzednich zobowiązań. Wynika to głównie z wysokiej kwoty kredytu, jak również bardzo długiego okresu spłaty. Często sięgającego nawet 30 lat.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja przy chwilówkach bez BIK, czy pożyczkach dla zadłużonych. Więcej informacji o chwilówce bez BIK można znaleźć pod poniższym linkiem https://lendup.pl/pozyczka-bez-bik/. Zobowiązania te już w samej nazwie wskazują, że sytuacja finansowa ubiegających się o nie osób może nie być idealna. Ponadto na ogół są to pożyczki krótkoterminowe, które należy spłacić do maksymalnie 90 dni. Dodatkowo na ogół nie przekraczają kilku tysięcy złotych. Wróćmy jednak do źródeł dochodu. Jakie możemy wyróżnić źródła dochodu i jakie mają do nich nastawienie podmioty finansowe?

Podejście banków i firm pożyczkowych do różnych źródeł dochodu

Sytuacje życiowe i finansowe różnych osób mogą się od siebie bardzo różnić. Dlatego też zarówno banki, jak i pozabankowe firmy pożyczkowe muszą do każdego wniosku i tym samym do każdego klienta podchodzić indywidualnie. Niemniej jednak forma i rodzaj zatrudnienia może przesądzić o pozytywnej decyzji o przyznaniu środków.

Umowa o pracę

Umowa o pracę jest jedną z najbardziej podstawowych, a tym samym najbardziej pożądaną formą zatrudnienia — szczególnie wśród pracowników. Postrzegana jest jako stabilne źródło dochodu zarówno przez banki, jak i firmy pożyczkowe. Na ogół już po 3 miesiącach, czyli po okresie próbnym osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mogą ubiegać się o kredyt w banku. Przy zobowiązaniach na mniejsze sumy nawet po miesięcznym okresie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę mamy szanse na przychylność podmiotów finansowych. Oczywiście umowa o pracę może mieć charakter stały, bądź czasowy. Mowa tutaj umowie na czas określony i nieokreślony. Umowa o pracę na czas nieokreślony jest najlepiej widziana przez wszystkich pożyczkodawców. W przypadku umowy na czas określony podmioty finansowe zwracają uwagę na to, kiedy umowa była podpisana i jak długo będzie kontynuowana. Warto, aby umowa była podpisana na co najmniej 6 miesięcy w przód.

Umowa o pracę na zastępstwo

Przy umowie na zastępstwo często okres zatrudnienia jest z góry ustalony. Na ogół nowozatrudniony pracownik zastępuję stałego pracownika, który korzysta ze zwolnienia lekarskiego lub urlopu macierzyńskiego. W związku z czasowym zatrudnieniem na ogół możemy skorzystać z zobowiązań krótkoterminowych, czyli np. chwilówek. Banki niechętnie udzielają kredytów osobom zatrudnionym na zastępstwo.

Umowa B2B

Umowa B2B jest coraz popularniejszą formą współpracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. W jej przypadku pracownik musi założyć jednoosobową działalność gospodarczą, jest więc traktowany jak przedsiębiorca. To czy bank lub firma pozabankowa udzieli kredytu, lub pożyczki zależy od tego, jak długo działalność jest prowadzona i jakie dochody otrzymuje jej właściciel. Jest to zatem kwestia bardzo indywidualna. Przeważnie jednak wymagane jest, aby udokumentować działalność prowadzoną przez co najmniej 1 rok.

Umowy cywilno-prawne

Umowy cywilno-prawne w tym umowa o dzieło i umowa zlecenie, traktowane są jako umowy tymczasowe. Jednak otrzymanie kredytu i pożyczki możliwe jest, gdy wnioskodawca udokumentuje, że umowy charakteryzują się cyklicznością i powtarzalnością. Na tej podstawie kredytodawcy oszacują stabilność dochodu. Jeśli jest to główna forma osiągania dochodu przez konsumenta ubiegającego się o kredyt lub pożyczkę, warto dowieść, że wpływy otrzymywane są regularnie tak jak w przypadku pensji przy umowie o pracę. Niekiedy umowy cywilno-prawne traktowane są jako dodatkowe źródło dochodu, które stanowi uzupełnienie umowy o pracę.

Emerytura i renta

Nie da się ukryć, że emerytura i renta (stała) traktowane są jako stabilne źródło dochodu. W związku z tym emeryci nie mają trudności w otrzymaniu kredytu gotówkowego, czy pożyczki na raty. Problem może się pojawić przy kredycie hipotecznym, którego otrzymanie ze względu na długi okres kredytowania, może być dla seniorów utrudnione.

Świadczenia rodzinne, alimenty, dodatki

Na ogół banki i firmy pozabankowe nie doliczają alimentów, czy świadczeń rodzinnych do dochodu. Z góry przyjmuje się, że pieniądze te przeznaczone są na wydatki związane z utrzymaniem dzieci. Zdarzają się jednak firmy pożyczkowe, które do dochodów doliczają pieniądze z różnych rządowych programów. Dzięki temu rodzic może np. sfinansować remont pokoju dziecka.

Zobacz także

Jak wybrać chłodziarkę do sklepu?
Wybór odpowiedniej chłodziarki dla sklepu może mieć kluczowe znaczenie dla efektywności działalności handlowej. Nasz artykuł oferuje praktyczne wskazówki dotyczące tego, ...
Efektywne zarządzanie zapasami. Aplikacja magazynowa MOBILNY MAGAZYNIER
Efektywne zarządzanie zasobami może być naprawdę proste dzięki aplikacji MOBILNY MAGAZYNIER. Dostarcza ona kompleksowe rozwiązania z zakresu optymalizacji procesów magazynowych. ...
Tajemnica męskiej koszulki. Jak prosty kawałek tkaniny zdefiniował styl XXI wieku?
W świecie mody męskiej, gdzie każdy detal ma znaczenie, istnieje element tak uniwersalny, że jego prostota staje się kanwą dla ...
Komentarze
(brak komentarzy)
Dodaj komentarz
*
*
*
Redakcja WhitePress zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Administratorem danych osobowych jest WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej, ul. Legionów 26/28, Państwa dane osobowe przetwarzane są w celu marketingowym WhitePress sp. z o.o. oraz podmiotów zainteresowanych marketingiem własnych towarów lub usług. Cel marketingowy partnerów handlowych WhitePress sp. z o.o. obejmuje m.in. informacje handlową o konferencjach i szkoleniach związanych z treściami publikowanymi w zakładce Baza Wiedzy.

Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych jest prawnie uzasadniony cel realizowany przez Administratora oraz jego partnerów (art. 6 ust. 1 lit. f RODO).

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym przysługujących Państwu uprawnień, znajdziecie Państwo w naszej Polityce prywatności.
Czytaj całość

Na tej stronie internetowej znajdują sie notki prasowe od firm korzystających z wirtualnych biur prasowych oraz przesłane przez rzeczników prasowych, pobrane z biur prasowych firm zewnętrznych lub ze źródeł ogólnodostępnych (za zgodą odpowiednich osób).

Zapraszamy dziennikarzy do rejestracji w naszym newsletterze, a firmy i agencje public relations do zakładania darmowych wirtualnych biur prasowych.

Kategorie

 

 

Wirtualne biuro prasowe to specjalna strona internetowa, w której firma lub instytucja publikuje informacje przeznaczone dla mediów. Takimi informacjami mogą to być notatki prasowe, wyniki finansowe, ciekawostki oraz artykuły merytoryczne.

Najważniejsza funkcja wirtualnego biura prasowego to automatyzacja wysyłki informacji do dziennikarzy oraz promocja notek prasowych.
 

Baza wiedzy

WhitePress sp. z o.o.
43-300 Bielsko-Biała
ul. Legionów 26/28
NIP: 937-266-77-97
Konto: 16 1050 1025 1000 0090 3121 2252

kontakt@whitepress.com
tel.: 33 470 30 48
Biuro otwarte PN-PT: 8.00-16.00
Top